Mindfulness ako všímavosť a program MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) je technika, ktorá nám pomáha znížiť stres, viac si uvedomovať svoj život a každý prítomný okamih.
Myslíte si, že žijete v prítomnosti?
Aj my sme si to mysleli.
Až kým sme nezačali cvičiť a žiť podľa princípov Mindfulness MBSR.
Mindfulness (všímavosť, alebo tiež všímavý stav mysle) je o živote v prítomnom okamihu, tu a teraz. Stav mysle, ktorá so zvedavosťou, otvorenosťou, bez posudzovania, bez očakávania a s láskavosťou vníma život v prítomnosti.
Mindfulness je schopnosť jasnejšie vnímať a uvedomovať si udalosti v prítomnom okamihu a vďaka čomu vieme lepšie zvládať stres, svoje emócie emócie aj vír našich myšlienok v hlave.
Mať vedomú kontrolu nad našimi myšlienkami nám pomáha zachovať si odstup od neužitočných myšlienok a ich príbehov, ktoré prinášajú rôzne katastrofické scenáre.
Predstavte si, že chcete zmeniť prácu. Už aj viete, čo by ste chceli robiť. Ale hlava nepustí. Prichádzajú myšlienky…čo ak zlyháš, ty to nedokážeš, vždy sa ti všetko pokazí,… a vy zmenu práce ani neskúsite.
Alebo si chcete nájsť partera. A možno je tu už aj prvé rande. Ale hlava spustí svoj príbeh… nebudeš sa mu páčiť, aj tak ti viac nezavolá, dopadne to rovnako ako minule… a možno na to rande ani nepôjdete.
Hovorí sa, že 98% našich obáv sa nikdy nenaplní, ale hlava aj tak žije ich príbehu.
Mindfulness (všímavosť) nám pomáha sprítomniť sa a úmyselne zamerať pozornosť na to, čo sa práve teraz deje. Ak sme si vedomí svojich myšlienok, pocitov a emócií v prítomnosti, vieme s nimi lepšie pracovať, prijať ich aj pustiť.
Vďaka tomu môžeme byť emocionálne vyrovnanejší.
Mindfulness dnes na celom svete pomáha ľuďom lepšie zvládať ich pracovný i osobný život. Je to nielen veľmi populárna, ale najmä vedecky najviac overená metóda zvládania stresu s celým radom ďalších benefitov.
Mindfulness MBSR (Mindfulness based stress reduction) je celosvetovo certifikovaný program na zníženie stresu pomocou všímavosti. Autorom tohto programu je americký molekulárny biológ Prof. Dr. Jon Kabat-Zinn, ktorý v roku 1979 na Lekárskej fakulte Univerzity v Massachusetts založil Kliniku znižovania stresu.
Vytvoril program MBSR pre pacientov s chronickými bolesťami ako doplnok k liečbe a súčasť tzv. participatívnej medicíny. Využil vedecké poznatky o strese a koncept všímavosti z východných filozofií, ktorý prispôsobil do sekulárnej formy pre potreby a blaho západnej spoločnosti. Napísal viacero kníh na tému Mindfulness a jednou z nich je kniha Život samá pohroma, ktorá je dostupná v českom jazyku aj na našom trhu.
Program MBSR sa veľmi rýchlo rozšíril na univerzity (Harvard, Oxford, Berkeley), ale aj do škôl , firiem a organizácií. Prestížne spoločnosti ako Google, Apple, Yahoo, Starbucks a iné už dávno platia svojím zamestnancom kurzy Mindfulness.
Mindfulness (všímavosť) v praxi je súbor sekulárnych meditácií, jemných psychických a fyzických cvičení, ktoré nám pomáhajú získať kontrolu nad blúdiacou mysľou a nekoncentrovaným správaním sa. Počas cvičení úmyselne rozvíjame všímavosť, ktorá nám síce je prirodzene daná, ale nerozvíjame ju. Pozorujeme prítomnosť, moment po momente, nič neposudzujeme tak, ako sme bežne zvyknutí. Vďaka sústredenému zameraniu sa na pocity v tele, dych, zmysly, myšlienky, emócie, sa stávame omnoho vnímavejšími. Zisťujeme, čo všetko sme si doposiaľ nevšímali. Trénujeme myseľ podobne, ako pri cvičení fitness trénujeme svaly na tele. A ako každý tréning, aj tento si vyžaduje veľa disciplíny a vytrvalosti. Výsledky však stoja zato.
Ak skutočne prežívame prítomný okamih, sme sami so sebou, so svojím telom, dychom, myšlienkami, emóciami. Nemáme žiadne predsudky, neriešime, či sa nám niečo páči, či nepáči.
MBSR program sa vyučuje prostredníctvom osemtýždňového kurzu, raz týždenne lekcia v trvaní 2-2,5 hodiny. Súčasťou kurzu je aj tzv. Mindful day, počas ktorého precvičujeme meditačné techniky, všímavé jedenie, všímavý pohyb a chôdzu v tichosti. Počas týchto ôsmych týždňov sa učíme vystupovať z autopilota každodenných činnosti, pracovať so stresujúcimi situáciami, uvedomovať si naše reakcie a meniť ich z reaktívnych na vedomé. Sme pozorovateľom svojej mysle, pocitov a vnemov v tele aj emócií., uvedomujeme si ich v prítomnom okamihu. Učíme sa nebojovať s nimi, ale prijať ich také aké sú, pretože paradoxom Mindfulness je prijatie. A prijatie predchádza zmene. Svojim emóciám sa pozeráme zoči – voči, vieme , že sú tu s nami. Neutekáme pred nimi, ani ich nepotláčame a učíme sa ich „liečiť „iným spôsobom – s láskavým prístupom. Počas meditačnej praxe aj cvičení kultivujeme postoj láskavosti a súcitu k sebe samému (Self Compassion).
Cvičenie a aplikovanie Mindfulness – všímavosti v každodennom živote nám nezaručí život bez stresu či zložitých emócií. Také niečo ani nie je možné a stres či životné pohromy zo svojho života nevieme vylúčiť. Vďaka všímavosti, nehodnotiacemu postoju a schopnosti odpútať sa od náporu neužitočných myšlienok a ťažkých emócií, sa však naučíme s týmito stavmi omnoho lepšie zaobchádzať pomocou svojich vlastných zdrojov.
A ako hovorí autor programu Mindfulness MBSR Jon Kabat Zinn: „Vlny nemôžeme zastaviť, ale môžeme sa naučiť na nich surfovať“