V akej polohe je najlepšie praktizovať meditácie všímavosti- Mindfulness? Aká meditačná poloha je najvhodnejšia?
Túto otázku riešim s účastníkmi počas každého kurzu Mindfulness. A odpoveď je, v tej polohe, ktorá je pre vás dnes najvhodnejšia. Cieľom meditácie všímavosti je byť bdelý a uvedomovať si prítomný okamih a seba samého v prítomnom okamihu s láskavosťou, zvedavosťou, prijatím a neposudzovaním.
Na to, aby sme mohli byť prítomný, je dôležitá správna meditačná poloha v danom momente.
Pri našich kurzoch Mindfulness používame všetky polohy – meditáciu v sede na stoličke, v sede na meditačnom vankúši aj v ľahu na karimatke. Meditačná miestnosť je vybavená stoličkami, karimatkami, meditačnými vankúšmi aj dekami na prikrytie a každý účastník si môže vybrať v akej meditačnej polohe bude na danej lekcii. Pri online kurze cez Zoom zväčša účastníci kurzu sedia pri meditácii na stoličke.
Poďme si povedať viac o jednotlivých meditačných polohách. Každá meditačná poloha má svoje plusy aj mínusy.
Pri meditácii v sede je vhodné používať obyčajnú stoličku.
Pri sedení na stoličke je dôležité mať vystretý chrbát, ktorý je zarovnaný s hlavou. Nohy sú položené na zemi ale bez prekríženia a ruky voľne na stehnách. Táto poloha je ideálna pre začiatočníkov. Pre niekoho, kto má problémy s chrbticou, môže byť táto poloha po dlhšej dobe nepohodlná.
Stolička by mala byť klasická, nie kreslo s rovnou a pevnou opierkou. Ak je stolička tvrdá, kľudne si dajte deku alebo podsedák na stoličku.
Pri meditácii v sede na meditačnom vankúši sedíme s rovným vystretým chrbtom, pričom hlava je zarovnaná s chrbticou. Nohy sú v tzv. lotosovom kvete a ruky voľne položené na stehnách. Táto poloha je ideálna pre ľudí, ktorí sú na polohu v lotosovom kvete zvyknutí, napríklad z cvičenia jogy. Nie je ideálna pre úplných začiatočníkov. Ak nemáte s touto polohou skúsenosť môžu vám po čase začať tŕpnuť nohy, čo vás bude pri meditácii rušiť.
Meditačný vankúš by mal byť taký ktorý, je určený na meditácie, ideálne so špaldovou náplňou. Ideálne aby mal výšku minimálne 10cm. Obyčajný vankúš nie je vhodný na sedenie pri meditácii.
Pri meditácii v ľahu ležíme ideálne na karimatke na zemi. Na karimatke leží celé telo, nohy sú vystreté bez prekríženia. Táto poloha je ideálna pre meditáciu Body Scan, kedy si uvedomuje celé telo. Má ale svoje mínus. Ak ste unavení alebo meditujete neskôr večer, ľahko sa vaša pozornosť uberie do spánkového módu, rovnako ako pri meditácii v ľahu na posteli.
A aby ste si vedeli vybrať, ktorá meditačná poloha je pre vás najvhodnejšia, treba vyskúšať všetky. Len vnímajte kedy je pre vás vhodnejšie pri meditácií sedieť, v akej pozícií a kedy si ľahnúť. A v prípade, že budete cítiť pri meditácii bolesť v chrbtici pri sedení na stoličke alebo vám stŕpnu nohy na meditačnom vankúši, kľudne zmeňte polohu. Nie je zámerom trpieť počas meditácie, ale byť bdelý.
Zámerom meditácie všímavosti je byť pozorovateľom. Uvedomovať si prítomný okamih a myšlienky, zvuky, pocity, vnemy a emócie, ktoré sa objavia v prítomnom okamihu. Počas meditácie si všetky tieto aspekty prítomného okamihu len uvedomujeme, prijímame ich s láskavosťou a bez posudzovania a potom ich necháme ísť… následne ukotvujeme pozornosť v dychu, v tele alebo v nohách na zemi.
A ak by ste sa chceli naučiť stíšiť hlavu v meditáciách všímavosti – Mindfulness, pridajte sa do našich 8-týždňových kurzov.