Stres je dnes všade okolo nás. Ako teda zvládať stres? Skúste techniky Mindfulness, ktoré vám pomôžu mať kontrolu nad stresujúcimi myšlienkami.
Stres je naša reakcia na nadmerný tlak, ktorí nám prinášajú každodenné situácie. Niekto je viac odolný voči stresu a niekto menej.
Niekto vníma stres, keď má veľa úloh a povinnosti a je pod tlakom, niekto keď má vystúpiť pred ľuďmi na porade, niekto z toho, že má zdvihnúť telefón a osloviť klienta… Stres prináša aj neistota, napr. finančná, alebo, že stratíme prácu. Stres je aj obava o zdravie, o rodinných príslušníkov a pre niekoho aj to, že by mal ísť na rande.
Stresor je akýkoľvek prvok vonkajšieho sveta, ktorý „vyhodí“ naše telo z homeostatickej rovnováhy. Stresorom sa však môžu byť aj naše myšlienky. Mozog nevie, či sa niečo skutočne deje, alebo či na to iba myslíme.
Ak máme veľa úloh, naša hlava podsúva myšlienky… „pozri, čo všetko musíš zvládnuť, čo ak to nestihneš… a nás zachváti pocit strachu, paniky a stiahne nám celý žalúdok.
Alebo máme zavolať klientovi a osloviť ho s ponukou. A hlava prinesie myšlienky: „ zloží ti telefón, vynadá ti, čo ak mu nebudeš vedieť odpovedať, čo ak ťa zosmiešni…. Celé telo sa chveje a nakoniec ten telefón ani nezdvihneme.
A možno nás stresuje aj samota. Tak by sme chceli partnera. Ale on sám od seba nepríde. A ak aj príde príležitosť ísť na rande, prídu myšlienky: „on určite hľadá iný typ, ty nie si pre neho dosť dobrý / á, aj tak to dopadne ako naposledy…. a možno na to rande ani nepôjdete.
A niekto sa neustále vŕta v tom, čo sa stalo. Prečo mi to takto povedal, mohol/a som zareagovať iným spôsobom mohol/a som povedať to a ono… a opäť sme v strese z toho, čo sa stalo a čo sme mohli urobiť
Stresovú reakciu si teda vieme navodiť už len tým, že rozmýšľame o niečom negatívnom z minulosti, alebo si vytvárame obavy o budúcnosť. Rôzne katastrofické scenáre.
Každá myšlienka má svoje echo v pocitoch a emóciách. A my sa točíme v tomto pocite dokola, vždy keď si na situáciu len spomenieme. Ideme vo vzorci nášho autopilota.
Stres teda často nie je ani tak o tej samotnej situácií, ale o tom ako ju vnímame a ako sa necháme vtiahnuť do príbehu svojej mysle.
Základom zvládania stresu je uvedomenie seba samého v danom momente, respektíve v danom prítomnom okamihu. Všimnúť si svoje pocity, myšlienky, vnemy v tele, ktoré vnímanie stresu sprevádzajú.
Všímavosť, respektíve Mindfulness nás učí nereagovať okamžite na tieto situácie. Automatická reakcia je náš vzorec, ktorý riadi náš autopilot a reagujeme reaktívne. Táto reaktívna reakcia je tak rýchla, že si ju neuvedomujeme.
Ak sa na chvíľu zastavíme, doslova stopneme a všimneme si seba samého, svoje pocity, myšlienky, situáciu, môžeme efektívnejšie a proaktívnejšie pristupovať k situáciu a zvládnuť ju ľahšie s vedomou reakciou. Je to ako keby naša baterka všímavosti zasvietila do temnoty stresu.
Mindfulness je mentálny tréning pre našu hlavu. Rovnako ako trénujeme svaly v posilňovni alebo šport každodenným tréningom, tak Mindfulness trénuje náš sval všímavosti v našom mozgu. Čím viac trénujeme myseľ, tým je odolnejšia voči stresu.
MBSR je celosvetovo certifikovaný program (Mindfulness Based Stress Redukcion), ktorý nás pomocou všímavosti učí ako zvládať stres. Autorom tejto metódy je Jon Kabat Zinn, vedec a profesor medicíny, ktorý hovorí, že stres bude s nami vždy. A je na nás, aby sme sa naučili vnímať stres iným spôsobom. Jeho známa veta je: Vlny nemôžeme zastaviť, ale môžeme sa naučiť na nich surfovať“.
Počas osemtýždňového kurzu MBSR sa učíme byť pozorovateľom svojej mysle. Všímame si myšlienky a učíme sa pozerať sa na ne tak, aby sme sa nedali vtiahnuť do ich príbehu.
Predstavte si, že stojíte na nástupišti a vlak prechádza popri vás. Každý vagón je vaša myšlienka. Jeden vagón sú úlohy povinnosti, ktoré musíte urobiť, druhý vagón je nepríjemná komunikácia s klientom, tretí vagón je včerajšia hádka s partnerom…. doplňte si sem svoje vagóny.
A vy ste len pozorovateľ tohto vlaku a jeho vagónov. Pozeráte sa na vlak. A keď si uvedomíte, že ste naskočili do niektorého z týchto vagónov a už riešite čo sa stalo a ako to zas bude, stačí si to len uvedomiť. Uvedomenie funguje len vtedy ak sme v prítomnosti. A ak sme si vedomí tejto prítomnosti, môžeme sa rozhodnúť z vlaku ihneď vystúpiť.
A rovnako sa učíme pracovať s myšlienkami aj počas kurzu Mindfulness MBSR alebo individuálneho koučingu Mindfulness. Všimnúť si ich, že tu sú, prijať ich a nechať ísť ako ten vlak.