Chcete začať meditovať a neviete ako na to?
Sú rôzne formy meditácie a mindfulness meditácia, teda meditácia všímavosti nám pomáha stíšiť svoju zaneprázdnenú myseľ a prepojiť sa so samým sebou cez svoje pocity, vnemy a emócie. Na rozdiel od iných typov meditácií, pri meditácií všímavosti sa na nič nenapájame a ani nič nedosahujeme. Len si dovolíme spočívať sami so sebou v prítomnom okamihu, ktorý práve prebieha.
Mindfulness meditácia patrí do skupiny sekulárnych alebo aj zdravotných meditácií a v zahraničí sa využíva ako doplnková liečba k rôznym psychickým a zdravotným poruchám, ktoré spôsobuje stres a dnešný rýchly životný štýl.
Pozrite si 10 krokov ako začať meditovať mindfulness meditácie (všímavosti).
Meditácia všímavosti je založená na vedenej meditácií skúseného lektora. Kvalifikovaný lektor vedie meditujúceho krok za krokom cez telo, pocity, emócie, pomáha nám ukotviť sa v dychu a byť pozorovateľom svojej mysle. Dnes je na trhu viacero aplikácií s meditáciami, väčšinou ale v anglickom jazyku. Niekoľko meditácií máme k dispozícií aj na našej stránke, ale celý komplex meditácií je súčasťou 8-týždňového kurzu.
Nájdite si tiché miesto, kde môžete meditovať bez rušivých vplyvov. Vypnite telefón. Ak si púšťate meditáciu cez telefón, stíšte zvonenie, aby Vás počas meditácie nič nerušilo. Ak máte rodinu a deti, poproste ich, aby Vám umožnili byť samými 20-30 minút.
Nájdite si polohu, ktorá Vám najlepšie vyhovuje. Meditovať môžete v sede na stoličke, na meditačnom vankúši alebo aj po ležiačky. Ak sa rozhodnete pre meditáciu v sede, sadnite si tak, aby ste mali chrbát vystretý a hlavu zarovnanú s chrbticou. Ideálne je neopierať sa chrbtom o stoličku. Nohy máme položené rovno na zemi bez prekríženia,, tak aby sa chodidla dotýkali zeme. Ruky sú položené dlaňami hore alebo dole na stehnách. Ak sedíte na meditačnom vankúši, tak je opäť chrbát aj hlava vystretá, ale nohy môžete mať prekrížené v tzv. pozícii lotosového kvetu. Ak ležíte, tak je telo vystreté na podložke. Pri meditovaní v ľahu je vhodné ležať na jogomatke alebo na mäkkom koberci, nie na posteli, aby ste nezaspali.
Dýchajte pomaly a všímavo. Svoju pozornosť zamerajte do tela a všímajte si svoj dych. Dych je pomalý, plynulý a bez kontroly. Len si všímajte svoj dych, uvedomujte si, že dýchate. Počas mindfulness meditácie si všímame ako vzduch vchádza do tela alebo z neho vychádza. Všímame si všetky fyzické pocity a vnemy pri dýchaní. Napríklad môžeme zamerať pozornosť na hruď a len si všímať ako sa s nádychom rozpína a s výdychom klesá.
Ak si uvedomíte, že sa vaša myseľ zatúlala, je to v poriadku. Myšlienky Vám budú počas meditácie chodiť. Meditácia neznamená nemyslieť. Pri mindfulness meditácií sme naopak všímaví k tomu, ako sa naša pozornosť presunie k myšlienke. Už to, že si to uvedomíme, znamená, že sme bdelí. Keď si uvedomíme, že sa naša pozornosť zatúlala, len si všimneme kam, teda aká myšlienka nás od meditácie odtiahla a vraciame veľmi jemne ale pevne voju pozornosť späť do tela, k dychu.
Počas meditácie neposudzujeme, nehodnotíme, či meditujeme správne alebo nesprávne. O nič sa neusilujeme, nič nemeníme, len si uvedomujeme to, čo je s nami v prítomnom okamihu. Aj keď vám to zo začiatku nejde, je to v poriadku. Všetko potrebuje svoj čas a precvičovanie. A ak máte tendenciu hodnotiť a analyzovať, čo robíte nesprávne, len si tieto myšlienky všimnite, môžete sa pousmiať nad svojim kritikom v hlave a vráťte sa späť do tela, k dychu.
Počas meditácie si užívame bytie v prítomnom okamihu so všetkým, čo sa objaví. Uvedomujeme si svoje telo, pocity, emócie, myšlienky, ktoré sú s nami v danom okamihu. Sme len ich pozorovateľ.
Dĺžka meditácie závisí od našej praxe a trpezlivosti. Na začiatku možno vydržíte len pár minút. Alebo po chvíli zaspíte. A je to v poriadku. Nič si nevyčítajte. Ale ani nehádžte flintu do žita. Skúste to o deň neskôr zas a zas. Meditačná prax vyžaduje tréning rovnako ako akýkoľvek šport. A tak môžete každý deň pridať minútu navyše ako jedno závažie v posilňovni.
Meditácia je rovnaký tréning ako každý iný. Potrebuje pravidelnosť. Vďaka meditácii všímavosti si postupne ohýbame, respektíve trénujeme sval všímavosti. Tým, že opakovane zameriavame pozornosť na svoje telo, myseľ, pocity a emócie a dych ako kotvu prítomného okamihu, zvyšujeme svoju duševnú stabilitu. To, čo posilňujeme, to rastie.
Po ukončení meditácie zostaňte ešte chvíľu v tichosti a len si všímajte ten pokoj a ticho vo svojom vnútri.
A posledný krok – vyskúšajte individuálne meditácie v našom mindfulness centre v Bratislave alebo cez internet, respektíve sa pridajte k našim 8-týždňovým kurzom a naučte sa meditovať individuálne pod dohľadom kvalifikovaného lektora.