Keď spánok neprichádza a chcete sa vyhnúť užívaniu liekov na spanie, respektíve vám nepomáhajú, skúste cvičenia a meditácie Mindfulness. Okrem lepšieho spánku získate s Mindfulness aj celý rad ďalších benefitov pre váš bežný život, zníženie stresu, celkové stíšenie, upokojenie mysle a lepšiu schopnosť sústredenia.
Poznáte to? Máte za sebou náročný deň. Konečne ste v posteli. Ráno vás čaká ďalší náročný deň, potrebovali by ste sa dobre vyspať. Ste unavení, spánok však neprichádza a hlava neustále „rieši“. Urobili ste už všetky opatrenia vrátane zatemnenia a zlikvidovania všetkých obrazoviek vo vašej spálni. Blíži sa polnoc, spánok nikde, vzdávate sa a siahate po pomoci. V nočnom stolíku máte celkom pestrý výber prípravkov, od tých na prírodnej báze až po populárnu tabletku na spanie, ktorá je len na predpis. S pocitom previnenia a zúfalstva zároveň si dáte iba polovičku…
Peter Strong, psychoterapeut pracujúci s konceptom Mindfulness, uvádza v časopise Psychology Today, že u mnohých ľudí je príčinou ich akútnej insomnie stres. Tento stres má formu nepokojnej a blúdiacej mysle, ktorá spôsobuje náš nepokoj. Predstavme si to ako spínač v našej hlave. Keď si večer ľahneme, naša myseľ by mala byť schopná „vypnúť“ vnútorný hluk a vravu, aby mohla relaxovať, utlmiť mozgové vlny a dopriať si čas na regeneráciu.
Ak však preťažená myseľ spôsobí, že spínač sa zasekne v polohe „zapnutý“, myseľ ostáva v neustálom stave bdelosti, ktorá je príliš silná na to, aby nastal spánok. A pred vami je ďalšia bezsenná noc a ťažké ráno….
Ukazuje sa, že pri tomto type nespavosti môže pomôcť Mindfulness. Klinický pokus realizovaný na University of Minnesota odhalil zaujímavé výsledky. Ľudia trpiaci chronickou nespavosťou, ktorí absolvovali 8 týždňový program MBSR, dosiahli rovnaké výsledky ako skupina, ktorá používala lieky na spanie.
Všetci účastníci štúdie zaspali rýchlejšie, spali dlhšie a lepšie. Na rozdiel od skupiny Mindfulness, časť skupiny, ktorej boli podávané lieky na spanie, uvádzala aj vedľajšie účinky.
„Táto štúdia poskytuje počiatočné dôkazy o účinku Mindfulness ako lieku na chronickú nespavosť, ” uvádza Cynthia Gross, Ph.D., z Fakulty farmácie.
„Vzhľadom na absenciu vedľajších účinkov a potenciálne pozitívne účinky Mindfulness nabádame pacientov s chronickou nespavosťou, najmä tých, ktorí by sa chceli vyhnúť užívaniu liekov na spanie, aby zvážili absolvovanie kurzu Mindfulness.“
Vždy, keď sa učíme niečo nové, platí, že začiatok môže byť ťažký a že podpora a vedenie odborníka sú nenahraditeľné. Vždy je lepšie cvičiť čo i len desať minút denne namiesto hodiny raz za týždeň. V našich kurzoch sa stretávame s tým, že už po 3. alebo 4. týždni nám účastníci, ktorí na hodinách, ale najmä doma poctivo cvičia, uvádzajú, že spia lepšie ako na začiatku kurzu MBSR. Deje sa tak najmä vďaka tomu, že všetky cvičenia sú zamerané na to, aby sme nepokojnú myseľ, ktorá sa nedokáže „vypnúť“, jemne presmerovali na pocity v tele, vnímanie dychu, zmyslov, ktoré často vnímame iba kdesi na pozadí. Cvičenia nám pomáhajú uvoľniť sa a ukotviť sa v tele a dychu. Na stretnutiach, ktoré sa konajú jeden krát týždenne, sa učíme aj koncepty a postoje, ktoré sú v Mindfulness kľúčové, najmä prijatie, trpezlivosť, neusilovanie, nehodnotenie. Podporujeme účastníkov v tom, aby prekonali počiatočné neúspechy a nečakali účinok po prvom cvičení. Mindfulness je dlhá cesta, ktorá však stojí za to. Aj pri prekonávaní problémov so spánkom.
V Mindfulness MBSR Slovensko v Bratislave a v Košiciach poskytujeme 8-týždňové kurzy aj jednodňové workshopy, skupinové i individuálne, kde sa môžete zoznámiť s konceptom mindfulness – všímavosti a naučiť sa zručnosti, postoje a cvičenia.
Kurz nie je náhradou liečby.
V súčasnej situácii organizujeme 8 -týždňové kurzy online naživo cez aplikáciu Zoom.
Článok bol uverejnený na: https://www.zdravie.sk/clanok/57873/ked-spanok-neprichadza