Mindfulness je slovo, ktoré vzbudzuje u ľudí rôzne asociácie. O tom, čo je Mindfulness sme už písali. Čo teda Mindfulness nie je?
Ak sa sami rozhodneme vystúpiť z automatického pilota a zámerne venovať pozornosť a uvedomovať si, čo sa deje v našom živote, tak to určite nie je relax, najmä vtedy nie, ak sa stretávame s problémami a ťažkosťami. Čím viac sa dozvedáme o sebe, tým menej nás prekvapujú fyzické pocity v tele, myšlienky a emócie, ktoré sa objavujú. Rozvíjame menej reaktívny vzťah k našej vlastnej vnútornej skúsenosti a vedome sa rozhodujeme, ako odpovieme, namiesto toho, aby sme iba reagovali.
Aj keď mindfulness – všímavosť praktikujú budhisti už viac ako 2 500 rokov, akákoľvek aktivita, ktorá zvyšuje všímavosť a uvedomovanie si prítomného okamihu, je vlastne cvičením mindfulness – všímavosti. Všímavosť môžeme praktikovať v rámci akéhokoľvek náboženstva, alebo aj úplne mimo neho. Program MBSR na zníženie stresu (Mindfulness based stress reduction) má sekulárny charakter a je podložený viac ako 35 rokmi vedeckého výskumu, ktorý poukazuje na jeho priaznivé účinky.
Mindfulness – všímavosť je o pozornosti a naladení sa na každý moment nášho žitia, bez ohľadu na to, aký je triviálny alebo svetský. Pri tomto type uvedomovania sa jednoduché veci ako šálka čaju, smejúce sa dieťa, jarné kvietky, môžu stať neobyčajnými. Napríklad chuť vášho jedla alebo farba ruže sa znásobia, ak im venujete úmyselnú pozornosť. Mindfulness je aj o hlbšom ponorení sa do seba bez toho, aby sme vystupovali z bežného, svetského života.
Náš mozog bude vždy produkovať myšlienky. To je to, čo mozog robí. Niektoré štúdie hovoria, že každý deň máme viac ako 60 000 myšlienok. Mindfulness nám umožňuje rozvíjať harmonickejší vzťah s našimi myšlienkami a emóciami vďaka pochopeniu toho, ako funguje myseľ. Môžeme mať pocit, akoby sme mali menej myšlienok, pretože s nimi už toľko nebojujeme.
Nemusíte zúfať, ak zistíte, ako veľmi sa vaša myseľ túla. To je povaha mysle. Rovnako si myseľ dokáže uvedomiť, že sa túla. Presne v momente, keď si povzdychnete, že nie ste všímaví – mindful, tak práve vtedy sa stávate všímavými! Vždy, keď si všimnete, že vaša myseľ sa túla, ohýbate svoj sval všímavosti. Nedá sa to robiť dokonale, ale ani nedokonale. Preto tomu hovoríme cvičenie všímavosti.
Tento fakt sa ťažko akceptuje. Len málokedy robíme niečo bez snahy cítiť sa lepšie. Ak sa jemne pozriete na svoje prežívanie, pomocou všímavosti sa budete cítiť lepšie. Prijatím sa učíme, že jediné, čo môžeme urobiť, je naučiť sa byť s bolesťou. Bolesť je ako zúrivý býk: Ak je zatvorený v malej ohrade, bude zúrivý a bude sa pokúšať o útek. Ako ho vypustíme do voľného priestoru, upokojí sa. Mindfulness vytvára emočný priestor pre bolesť.
Ani rezignácia na váš osud. Naopak, mindfulness posilňuje mentálnu a fyzickú odolnosť.
Mindfulness vytvára jasné myslenie, mentálnu silu, ktorá vám pomáha užívať si život a dosahovať vaše ciele.
Cvičenia v kurzoch mindfulness zvyčajne trvajú 20 – 45 minút denne. Niektoré sa dajú odcvičiť i za pár minút. V skutočnosti mnoho ľudí zistí, že vďaka mindfulness získavajú viac času, než potrebujú na cvičenie, pretože následne nepotrebujú toľko času na to, aby zvládli následky stresu, vyčerpania, bolesti alebo choroby.
Zdroj: Upravené podľa C. Germer The Mindful Path to Self-compassion