Negatívne alebo neužitočné myslenie môže ovplyvňovať jednak našu náladu a pocity, ale aj naše vzťahy, našu sebaúctu a sebavedomie, naše zdravie, prácu aj životy.
Každý z nás má svoju skúsenosť s negatívnymi myšlienkami. A isto mi dáte za pravdu, že následky môžu byť niekedy bolestivé a ťažko zvládnuteľné. Ak je náš vnútorný kritik silný alebo sa ľahšie necháme „chytiť“ do pocitov strachu, stresu, úzkosti alebo depresie, život sa často stáva katastrofou.
Dobrou správou je, že dnes už máme techniky, ako trénovať svoju myseľ tak, aby sa odpútala od neužitočných myšlienok a kultivovala pokoj, súcit a vnútornú silu.
Nie je to naša chyba…
Ak aj teraz prežívate svoj vnútorný nepokoj, je dôležité vedieť, že nie ste sami a nie je to vaša chyba. Každý z nás občas bojuje sám so sebou, pretože ľudská myseľ je celkom zvláštna. Je to taký trik našej mysle. Predstavte si, že v hlave je taká malá opica. Nazývame ju aj „opica v hlave“. A táto opica neustále podsúva nejakú negatívnu alebo neužitočnú myšlienku a kričí na nás: „Poď sa zamotať do tohto príbehu.“ A kým si to neuvedomujeme, tak sa zamotáme.
Mindfulness je technika, ktorá nám pomáha pochopiť „opicu v hlave“, uvedomiť si naše myšlienkové procesy.
Mindfulness je súbor techník, praktických zručností, sekulárnych meditácií a informácií, ktoré nám pomáhajú prekonať negatívne myslenie a odomknúť náš potenciál, aby sme žili naplnenejší a zmysluplnejší život. Dnes má Mindfulness viac ako 1500 vedeckých štúdii, ktoré potvrdzujú, že to naozaj funguje.
Ľudská myseľ sa vyvíja približne 200 000 rokov – od čias našich predkov lovcov. Žili v oveľa zložitejšom a nebezpečnejšom svete ako dnes. Aby prežili, museli neustále čeliť rôznym problémom a nebezpečenstvám. Išlo o život, a tak sa primárne zameriavali na problémy a veci, ktoré by sa mohli pokaziť, na ohrozenie a obavy, čo ak…. Tieto „negatívne myšlienky“, ktoré sa a priori zameriavajú na to, čo je v našich životoch nesprávne , čo nie je dosť dobré alebo čo sa môže „stať“ – sú jednoducho súčasťou nášho evolučného dedičstva.
Pozitívne myšlienky neboli potrebné k prežitiu, takže sa v našej mysli rýchlo rozplynú.
Náš súčasný život už nie tak ťažký a nebezpečný na prežitie. Ale naša myseľ v základoch funguje rovnako. Naša myseľ má tendenciu neustále hľadať problémy aj tam, kde nie sú. A to je pre nás v súčasnej dobe viac na príťaž ako na osoh. Dokonca môžeme povedať, že v niektorých prípadoch až sebazničujúce. To, čo bolo kedysi užitočnou evolučnou výhodou, sa stalo pre mnohých z nás duševnou záťažou.
Psychológ Rick Hanson hovorí, že negatívne skúsenosti bývajú pre myseľ ako suchý zips, zatiaľ čo pozitívne sú ako teflón – negatívne teda majú tendenciu ľahko sa prilepiť, zatiaľ čo tie pozitívne často bez povšimnutia skĺznu.
Veľká väčšina negatívnych myšlienok sa objaví, keď sa naša myseľ túla a zachytí sa myšlienkami v minulosti a budúcnosti. Neustále premýšľame a ľutujeme, čo sa stalo, ako sme to mohli urobiť ináč. Čo by bolo bývalo…keby bolo bývalo. Alebo si robíme starosti s tým, čo bude. Vytvárame si rôzne scenáre svojej vlastnej katastrofy. Čo bude ak… Počas dňa i v noci sa nám odohrávajú v hlave rôzne scenáre.
Podľa výskumu Harvardskej univerzity sa myseľ priemerného človeka túla okolo 47% času. Toto zistenie bolo uverejnené pod názvom „túlajúca sa myseľ je nešťastná myseľ“.
Pomocou techník Mindfulness a programu MBSR (Minfulness Based Stress Reduction) trénujeme svoju myseľ, aby sa menej túlala a učíme sa ukotviť v prítomnom okamihu. Učíme sa uvedomovať si svoje myšlienky, rozpoznať tie, ktoré sú pre nás užitočné a ktoré nie. A tie neužitočné, teda negatívne myšlienky pustiť, nechať odísť bez toho, aby sme sa zamotali do ich príbehu.
Sila prítomného okamihu kultivuje našu schopnosť uvedomovať si to, čo sa deje s nami, s naším telom, pocitmi, myšlienkami a emóciami v prítomnom okamihu.
Život sa odohráva v prítomnosti, ale naša hlava je neustále v minulosti alebo v budúcnosti. Neustále niečo v hlave riešime a pritom si neuvedomujeme to, čo sa deje s naším životom práve teraz. Čo cítime, čo naozaj vidíme, ako chutí jedlo, ako sa usmieva naše dieťa, čo nám život prináša. Neustály myšlienkový pochod plný toho, čo musíme, čo sme mali alebo mohli urobiť alebo čo bude, v nás často vyvoláva tlak, obavy, pocit nešťastia a smútku. Ak si uvedomujeme a prijímame to, čo je s tu s nami v prítomnom okamihu, máme možnosť hľadať nové dimenzie a postoje, ktoré sme doteraz nevideli.
Početné štúdie ukazujú, že všímavosť – Mindfulness je účinnou praxou na zmiernenie úzkostí, depresie a stresu, ako aj na zlepšenie našich celkových pocitov šťastia. Čím menej sa naša myseľ potuluje, tým sme šťastnejšií – čo je vynikajúci dôvod na pravidelnú prax všímavosti.
Už samotný názov MBSR v angličtine znamená Mindfulness Based Stress Reduction, čiže znižovanie stresu pomocou všímavosti.
8 – týždňový program Mindfulness MBSR je pozvánkou, ako sa lepšie zoznámiť so svojím telom, mysľou a srdcom. Stres vyvolávajú aj naše myšlienky, najmä tie negatívne.
Počas kurzu , ktorý je nielen edukatívny, ale najmä zážitkový, sa učíme všímať si svoje myšlienky, fyzické pocity v tele, emócie a všetko, čo k nám prichádza zvonku aj zvnútra cez zmysly. Učíme sa pomenovať tieto vnemy, prijímať ich a púšťať. Vďaka tomu sa dostávame do prítomného okamihu a prestávame byť vo vleku toho, čo nám naša túlavá myseľ podsúva. Učíme sa „ukotvovať“ svoju myseľ v tele, v dychu, v zmysloch. A s uvedomením si prítomného okamihu máme vždy na výber, či sa dáme vtiahnuť do príbehov našej mysle, emócií alebo automatických reakcií. Zažívame pocit bytia tu a teraz s tým, čo je práve teraz, bez ohľadu na to, aké to je. Významnú časť kurzu tvoria cvičenia doma medzi jednotlivými stretnutiami, vďaka opakovaniu ktorých získavame lepšiu kontrolu nad svojou mysľou, uvedomujeme si svoje reakcie a pocity. Stres je dnes všade okolo nás. A stresovať nás môžu aj naše myšlienky. Ale my ho môžeme vnímať a najmä zvládať iným spôsobom. Zmeniť negatívne myslenie a jeho echo v našich pocitoch a vnemoch na pozitívne. Ako hovorí autor Mindfulness MBSR Jon Kabat Zinn: „Vlny nezastavíš, ale môžeš sa naučiť surfovať.“
A ak Vás Mindfulness zaujal, vyskúšajte s nami kurz. Pozývame Vás stať sa súčasťou nášho 8 -týždňového kurzu, dochádzkovou formou v Bratislave – Ružinov alebo online naživo cez aplikáciu Zoom.