Prečo nedokážeme nájsť spokojnosť práve tam, kde sme, v tom, čo sa práve odohráva?
Ako často sa držíme nerealistických štandardov perfekcionizmu a potom posudzujeme sami seba, keď podľa nich nežijeme?
Toto sú otázky, ktorými sa zaoberá vo svojom videu.
Všetci máme kapacitu meniť sa, učiť sa a rásť, bez ohľadu na okolnosti. To sú slová profesorky a vedkyne Shauny Shapiro, ktorá sa zaoberá štúdiom zmien a transformácie človeka. Sama si v živote prešla ťažkým obdobím, ktoré vo videu popisuje. A ako hovorí: „Jedným z najefektívnejších nástrojov, ktoré som doteraz našla, je Mindfulness (všímavosť).”
Prečo práve Mindfulness (všímavosť)? Pretože je to nástroj na trénovanie našej mysle. Ako často naša myseľ blúdi? Výskumy z Harvardu ukazujú, že je to v priemere 47% času. To je takmer polovica nášho života, kedy sme stratení, kedy nie sme tu a teraz. Keď si neuvedomuje to, čo sa deje v tomto prítomnom okamihu.
Náš život sa odohráva v každom prítomnom okamihu, v ktorom sme často neprítomní. Náš život sa odohráva v našej hlave. A tá prináša svoje príbehy. Príbehy obáv, strachu, pocitu zlyhania, výčitiek. Naša myseľ blúdi v minulosti alebo v budúcnosti, ale málokedy je v prítomnosti.
A práve Mindfulness (všímavosť) je jednoduchý spôsob, ako trénovať myseľ, ako byť tu a teraz. Ako vnímať prítomný okamih.
Vo videu Shauna pridáva aj jedno cvičenie ako mať rada samu seba. Ako sa postaviť ráno pred zrkadlo a povedať si Ahoj Shauna, mám ťa rada. Opisuje na vlastných pocitoch, aké je to zo začiatku ťažké, ale aj zmenu, ktorá nastala.
Pozrite si video Sila Mindfulness, ktoré sme preložili v spolupráci s Palouse Mindfulness School.
Ak sa Vám nezobrazia slovenské titulky, stačí si v nastaveniach vybrať ako jazyk slovenčinu.
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=B49Ls4gl07Y