Neurovedci z MIT a Harvardu vysvetľujú, prečo cvičenia všímavosti pomáhajú lepšie sa sústrediť a zmierňujú bolesti.
Štúdie ukázali, že pravidelné meditovanie môže pomôcť pri zmiernení symptómov u ľudí, ktorí trpia chronickými bolesťami, avšak neurálne mechanizmy tohto zmiernenia neboli celkom jasné. Teraz však vedci z MIT a Harvardu zistili, aké je vysvetlenie tohto javu
V štúdii, ktorá bola publikovaná 21. apríla v Journal Brain Research Bulletin vedci zistili, že ľudia, ktorí absolvovali výcvik a meditovali počas osemtýždňového obdobia, dokázali lepšie ovládať špecifický typ mozgového vlnenia zvaný alfa rytmy.
„Domnievame sa, že tieto činnosti minimalizujú rozptýlenie, znižujú pravdepodobnosť, že stimulu sa podarí získať vašu pozornosť,“ hovorí Christopher Moore, neurovedec z MIT a jeden z hlavných autorov tejto štúdie. „Naše údaje ukazujú, že vďaka výcviku v meditácii sa dokážete lepšie sústrediť, najmä tým, že meditácia vám dovoľuje lepšie regulovať vaše reakcie na veci, ktoré sa práve dejú.“
V mozgu existuje niekoľko typov vlnenia, ktoré pomáhajú regulovať priebeh informácií medzi mozgovými bunkami, podobne ako rádio vysiela na niekoľkých vlnových frekvenciách.
Vlny alfa, ktoré boli predmetom tejto štúdie, prechádzajú bunkami mozgovej kôry, kde sa spracovávajú senzorické informácie. Alfa vlny pomáhajú potlačiť nerelevantné alebo rozptyľujúce senzorické informácie.
Štúdia z roku 1966 ukázala, že skupina budhistických mníchov, ktorí pravidelne meditovali, mala v mozgu zvýšené alfa vlny. V novej štúdii sa vedci zamerali na úlohu vĺn v špecifickej časti mozgových buniek senzorického kortexu, ktoré spracovávajú hmatové informácie z rúk a nôh.
Pre účely tejto štúdie vedci vybrali 12 osôb, ktoré nikdy predtým nemeditovali. Polovica účastníkov absolvovala osemtýždňový program MBSR, kým druhá polovica dostala pokyn nemeditovať.
MBSR program od účastníkov vyžaduje, aby denne meditovali po dobu 45 minút po úvodnom dva a polhodinovom sedení. Účastníci meditujú s pomocou CD, na ktorom sú nahraté vedené meditácie.
Prvé dva týždne programu sa venujú zameraniu všímavej pozornosti na fyzické pocity v tele.
„ Skutočne sa tu učia hneď od začiatku kurzu zameriavať a udržať pozornosť a všímavosť. Napríklad, učia sa zamerať pozornosť na vnímanie dychu, rovnako aj tela, pocitov v určitej konkrétnej oblasti, ako napríklad chodidiel a potom cvičia presúvanie pozornosti a všímavosti z jednej časti tela na inú,“ hovorí Catherine Kerr, Catherine vyučuje na lekárskej fakulte v Harvarde a je hlavnou autorkou tejto štúdie.
Vedci vykonali skenovanie mozgu u účastníkov štúdie na jej začiatku, po troch týždňoch a na konci ôsmich týždňov. Po ôsmich týždňoch sa u účastníkov, ktorí absolvovali výcvik v meditácii, preukázali väčšie zmeny vo veľkosti (amplitúde) alfa vĺn v čase, keď mali venovať pozornosť určitej časti tela, napríklad ľavej nohe. Tieto zmeny veľkosti vlnenia sa u meditujúcich objavili rýchlejšie.
Štúdia je „krásnou ukážkou“ aké sú benefity meditácie, respektíve účinky meditácie a schopnosti kultivovať vnútorné uvedomovanie si pocitov a vnemov v tele, hovorí Clifford Saron, docent v Center for Mind and Brain na University of California v Davise, ktorý sa na tomto výskume nezúčastnil. Účastníci štúdie netrpeli chronickými bolesťami. Ale štúdia ukazuje, že u tých , ktorí bolesťami trpeli a meditovali, mohli blahodarné účinky meditácie pochádzať zo schopnosti výrazne stíšiť signály bolesti.“ Učia sa uvedomovať si, kde je ich pozornosť zameraná a nezotrvávať, nezablokovať sa v bolestivej časti,“ hovorí Kerr.
Účastníci, ktorí prešli meditáciou, taktiež uvádzajú, že pociťovali menší stres ako tí, ktorí nemeditovali. „ Ich objektívny stav sa možno nezmenil, ale nie sú už takí reaktívni k svojej situácii,“ hovorí Kerr. „ Sú schopní lepšie zvládnuť stres.“
Vedci teraz plánujú pokračovanie štúdie s pacientmi, ktorí trpia chronickými bolesťami rovnako ako aj s onkologickými pacientmi, ktorí takisto profitovali z pozitívnych účinkov meditácie.
Vyskúšajte si Mindfulness meditáciu s nami.
Zdroj: MIT News, 5.5.2011