Prečo sa oplatí meditovať?
Stíšenie sa v meditácií má priaznivé účinky na našu psychickú a duševnú pohodu, na naše vnímanie života a harmóniu. Meditácia už dávno nie je len pre budhistických mníchov.
Dnes je na túto tému množstvo vedeckých štúdiu. Tieto vedecké štúdie poukazujú nielen na konečný efekt, ale aj na to, čo sa deje počas meditácie v našom mozgu.
V jednej štúdií Shauna Shapiro, profesorka a klinická psychologička, ktorá sa roky venuje aj Mindfulness meditáciám, poukazuje na výskum a jeho výsledky. Na to, čo sa deje v našom mozgu počas meditácie.
Ako hovorí: „Keď sme šťastní, natešení, vitálni, čulí, viac používame ľavú časť prefrontálneho kortexu. Keď sa cítime depresívne, máme úzkosti vidíme omnoho väčšiu aktivitu pravej časti prefrontálneho kortexu, čo je tá mladšia časť mozgu.“
Keď sa robila štúdia na meditujúcich, zapojili do nej tibetského lámu a zistili, že pomer ľavej k pravej časti bol omnoho vyšší než u ostatných 175 účastníkov, ktorých pozvali do laboratória.
Takže padla otázka, či ide iba o náhodný jav? Prosto sa už narodil šťastný a potom sa rozhodol, že sa stane mníchom a bude meditovať? Alebo je to výsledok desiatok tisícov hodín, ktoré venoval praktizovaniu meditácie?
Viac o tom ako funguje meditácia Mindfulness na náš mozog sa dozviete vo videu, kde Vám to Shauna Shapiro (profesorka a klinická psychologička) podrobnejšie vysvetlí.
A ak by ste chceli vyskúšať mindfulness meditáciu, prinášame Vám niekoľko kratších meditácií.
Pozrite si video ako funguje náš mozog pri meditácii, ktoré sme preložili v spolupráci s Palouse Mindfulness School.
Ak sa Vám nezobrazia slovenské titulky, stačí si v nastaveniach vybrať ako jazyk slovenčinu.
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=R6hybxLidgA&index=2&list=PLbiVpU59JkValOIEIo2Y65mBopHCjKvBo