Prinášame vám výsledky vedeckých meraní Mindfulness.
Judson Brewer, americký psychiater a neurovedec, vo svojom videu popisuje výsledky meraní účinkov tréningu Mindfulness (všímavosti). Ako neurovedec pomocou funkčného MRI meria aktivitu mozgu a jeho zmeny.
Vo svojom videu popisuje, čo sa vlastne deje v časti mozgu, ktorá sa nazýva posteriórny cingulárny kortex.
Ako hovorí: „Zhruba polovicu dňa v skutočnosti trávime buď snívaním, predstavami, alebo uviazneme v tom, čo sa nám deje. Je to niečo kontinuálne–snívanie, stres a, samozrejme, niekde na konci je závislosť. Keďže to robíme tak často, môžeme to preskúmať na úrovni mozgu, teraz sa tomu hovorí sieť s predvoleným režimom, pretože takto sme nastavení. Rád by som zdôraznil konkrétnu časť mozgu, ktorá sa nazýva posteriórny cingulárny kortex a ktorú vidíte tu v zadnej časti mozgu… Čo znamená, že ak sa pozriete na všetky tieto údaje, existuje celý rad rôznych vecí, ktoré aktivujú posteriórny cingulárny kortex–keď premýšľame sami o sebe, keď naša myseľ blúdi, keď premýšľame o minulosti a o budúcnosti, keď niečo posudzujeme… Keď uvažujeme sami o sebe v spoločenskom kontexte, keď sme spokojní s tým, ako sme sa rozhodli, keď chceme niečomu predísť…
A na záver, samozrejme, je tu ešte túžba, chuť na niečo.. Čo majú tieto veci spoločné? Čo sa vlastne deje v tejto časti mozgu? Táto časť mozgu sa aktivuje, keď sa ponoríme a uviazneme v našej skúsenosti. A samozrejme pri výcviku mindfulness ide o to, aby sme si všimli kedy k tomu dôjde a pustili to.“
Vo videu s názvom Výsledky meraní Mindfulness Judson Brewer poukazuje na štúdiu spred niekoľkých rokov, v ktorej sa u začínajúcich a pokročilých meditujúcich počas meditácie skenovali ich mozgy. Ako hovorí: „Požiadali sme ich, aby robili rôzne typy meditácií, aby sme zistili, čo majú rôzne meditačné techniky spoločné.”
Viac o výsledkoch meraní Mindfulness sa dozviete v priloženom videu.
Pozrite si video, ktoré sme preložili v spolupráci s Palouse Mindfulness School.
Ak sa Vám nezobrazia slovenské titulky, stačí si v nastaveniach vybrať ako jazyk slovenčinu.
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=wp9JD4APjSs&list=PLbiVpU59JkValOIEIo2Y65mBopHCjKvBo&index=3