Mária Boťanská


Som akreditovaná lektorka pre vzdelávanie dospelých a kvalifikovaná lektorka Mindfulness MBSR.

Mindfulness pre mňa znamená vedomú cestu života, na ktorú som nastúpila pred rokmi a ktorú aj učím. Znamená to pre mňa byť sama sebou, v každej situácii, bez hodnotenia a posudzovania. Uvedomovať si, čo sa deje, svoje myšlienky, pocity, emócie a prijímať veci tak, ako prichádzajú a plynú. Vnímať život v prítomnom okamihu všetkými zmyslami.

Mindfulness MBSR, ktorý ku mne prišiel „náhodou“, zastrešil všetky moje poznatky aj skúsenosti a priniesol čerstvý vánok na moju novú životnú cestu. Táto cesta trvá už pätnásť rokov. Ako matka troch detí, manažérka v oblasti marketingu a spotrebiteľského prieskumu, som bola v neustálom strese. Práca, nároční klienti a ich termíny, krúžky a domáce úlohy detí, varenie, pranie, upratovanie, manžel, rodičia. Vždy som zvládala aj tri činnosti naraz a úprimne, bola som na to hrdá. V hlave mi neustále vírili myšlienky, neustále som niečo analyzovala, hodnotila, plánovala. Ale len málokedy som bola tu a teraz. Stres, zdravotné problémy, nervozita, turbulencie vo vzťahu. Teda úplne štandardný život súčasnej doby.

Určité životné okolnosti ma priviedli k metóde DSF, ktorej som sa aktívne venovala dlhé roky a dodnes ju čiastočne praktizujem. Diferenčné funkčné stavy (DFS) je metodika aktívnej samoregulácie človeka, ktorej autorom je profesor filozofie a psychológie Igor Nikolajevič Kalinauskas. Jej zmyslom je naučiť sa tvoriť svoj život zo svojho vnútra.

Z dnešného pohľadu Mindfulness to bola práca s telom, zameriavanie pozornosti do konkrétnych častí tela, vnímanie pocitov a určitých vibrácii, dlhodobé udržanie týchto pocitov a kontrola svojich myšlienok, napríklad aj technikou pozorovania. Táto nová cesta zmenila môj pohľad na život. Postupne som začala pozorovať samu seba a uvedomovať si svoje emócie, myšlienky, kritika v hlave, hodnoty, postoje a vzorce, v ktorých som išla ako autopilot.

Časom prišlo veľké množstvo kníh, proces hľadania, bádania, nových informácií. Jedna z nich, ktorá ma ovplyvnila, bola Sila prítomného okamihu od Eckharta Tolleho. Ale čo je ten prítomný okamih? Prečo? Ako? Učili ma plánovať si ciele, cesty, ktorými sa k cieľu dostanem a zrazu mi niekto hovorí, že nemám byť myšlienkami v budúcnosti, ale tu a teraz. A tak som hľadala ďalšie a ďalšie informácie, návody a postupy. A objavila som Mindulness MBSR. Techniku, ktorá nás učí žiť v prítomnosti, pomáha nám znižovať stres a pomáha nám k empatii a láskavejšiemu prístupu k ľuďom aj sebe samému. Hoci u nás táto téma ešte veľmi nerezonovala, za veľkou mlákou techniky Mindfulness cvičili už aj vo veľkých firmách či školách.

Zistila som, že Mindfulness sa vo veľkej miere prekrýva s tým, čo už roky praktizujem. Ako lektorka a zakladateľka Akadémie pozitívneho života som si povedala: „Toto je tvoja cesta. Budeš ľudí učiť techniky Mindfulness a pomáhať im žiť krajší život.“ A tak som postupne opúšťala sféru biznisu a začala študovať Mindfulness MBSR. Absolvovala som osemtýždňový online kurz Davea Pottera, ktorý študoval MBSR priamo v kolíske Mindfulness – na Lekárskej fakulte University of Massachusetts.

Stretla som tu Kvetku Sarvašovú a pokračovala som ďalej v certifikovanej Academy of Mindfulness v Solterreno, v Španielsku. Absolvovala som tréning pre lektorov 1. a 2. stupňa. Aktuálne som kvalifikovaná lektorka Mindfulness MBSR a vo vzdelávaní pokračujem ďalej. Spolu s Kvetkou sme sa rozhodli priniesť k ľuďom nielen techniky, cvičenia respektíve meditácie Mindfulness, ale aj informácie o tom, čo Mindfulness znamená, čo hovoria výskumy a vedecké štúdie a množstvo ďalších informácii. A tak v spolupráci s Palousse Mindfulness prekladáme videá a články do slovenčiny, aby boli prístupné pre všetkých. Nájdete ich na našej stránke.

A na otázku, či Mindfulness naozaj funguje, môžem odpovedať, že určite áno. Mám to vyskúšané na sebe, je mojím spoločníkom v každom okamihu môjho života. Som plná sily a energie, myšlienky neriadia mňa, ale ja ich, som vyrovnanejšia a pokojnejšia. Hoci som znamením býk, červená farba ma už nerozohní. Radosť zo života vnímam vo svojom srdci, vo svojom vnútri. Moje manželstvo je aj po takmer 30 rokoch naplnené láskou a moja veľká rodina žije súdržnosťou a spolupatričnosťou.

Moja certifikácia:

Mindful Academy Solterreno

ALKP
TT3 Certifikát Mindfulness
TT2 certifikát Mindfulness Mária Boťanská
 
TT2 certifikát Maria Botanska
certifikat MBSR
e
Top